חיפוש מתקדם
מועצת החלב
English | عربي

בדיקות של מועצת החלב קובעות -

כמות ההורמונים בחלב הישראלי זהה או נמוכה  מכמותו בחלב בעולם

ולכמות זו אין השפעה ביולוגית על האדם

לאור ההתעניינות הציבורית ערכה לאחרונה מועצת החלב בדיקות לקביעת רמות אסטרוגן ופרוגסטרון בחלב.


הבדיקות בוצעו במעבדה ייעודיות בחו"ל לבדיקת הורמונים במזון. 


חשוב לציין שבדיקות אלו נערכו בשגרה במשך מספר שנים עד שארגון הבריאות העולמי וארגון המזון והחקלאות של האו"ם (JECFA)  פטרו את המדינות מהצורך לבצע בדיקות אלו, שכן מעולם לא נמצאה חריגה בכמות ההורמונים בכלל המדינות בעולם.


רמת אסטרוגן

התוצאות שהתקבלו נעו בין milk liter/ ng 1-10 (ננוגרם /ליטר חלב).


ממצאי הבדיקות הובאו לבחינתם של שלושה מומחים מובילים בתחומם: פרופסור סטפן סובק – מנהל המעבדה לבדיקת שאריות במכון הווטרינרי במשרד החקלאות,  פרופסור זאב הוכברג- אנדוקרינולוג  ורופא ילדים ופרופסור ליאונרד ריטר – טוקסיקולוג.


שלושת המומחים קבעו פה אחד רמת ההורמונים בחלב הישראלי חסרת כל משמעות קלינית.


לחוו"ד פרופסור סובק לחצו כאן

לחוו"ד פרופסור הוכברג לחצו כאן

לחוו"ד פרופסור ריטר לחצו כאן 


רמת פרוגסטרון


התוצאות שהתקבלו נעו בין 0.2 ל-1.2- מיקרוגרם לליטר, בהתאם לאחוז השומן של המוצר.


שלושה מומחים מובילים בתחומם בחנו את התוצאות: ד"ר רינה ורסנו משירות המזון במשרד הבריאות, פרופסור אמריטוס לאונרד ריטר מאוניברסיטת גלף באונטריו קנדה (חבר ועדת JECFA ) ופרופסור סטפן סובק – מנהל מעבדות לשאריות במזון בשירותים הווטרינריים.


להלן ממצאיהם:


  1. רמות הפרוגסטרון בחלב הישראלי נמוכות מהרמה המוכרת בספרות העולמית

  2. רמת הצריכה היומית של פרוגסטרון ממזון היא שולית בהשוואה  לרמת ההורמון המיוצרת בגוףהשפעות הורמונליות באופן כללי וסיכונים מוגברים לסרטן, באופן ספציפי, אינם צפויים מחשיפה לכמויות הזעירות  של הורמונים המצויים באופן טבעי במזון, ובפרט מחלב. זאת  לעומת רמות גבוהות יותר של אותם הורמונים המיוצרים מידי יום על ידי גוף האדם. בנוסף כ-90% מההורמונים הנצרכים ממקורות מזון מפורקים במערכת העיכול. עובדה המצמצמת אף יותר את החשיפה האפקטיבית של בני האדם להורמונים ממקורות מזון.   
      
  3. ב"תחקיר" של אורלי וגיא בערוץ 10 מצאה פרופ' קוכמן, מבית החולים הדסה הר הצופים, רמה של 30 ננומול לליטר פרוגסטרון בחלב. בתרגום ליחידות המקובלות (מיקרוגרם לליטר חלב)  מדובר ב-10 מיקרוגרם לליטר. תוצאות אלה גבוהות פי 10 מהתוצאות שנמצאו על ידי מועצת החלב במעבדה ייעודית למזון. פער זה,  מקורו כנראה, ברגישות המכשור בו נבדק החלב. פרופ' קוכמן (כפי שמצוין בדו"ח המעבדה) בדקה את החלב כפי שבודקים דם, להבדיל מבדיקות המזון שערכה מועצת החלב. 

  4. וועדת המומחים הבינלאומית של ארגון הבריאות העולמי וארגון המזון והחקלאות של האו"ם (המכונה JECFA) קבעה כמות יומית של פרוגסטרון (30 מיקרוגרם לקילו משקל גוף) שאדם יכול לצרוך מידי יום במשך חייו ללא השפעה מזיקה על בריאותו[1]. לדוגמא: אדם השוקל 60 קילוגרם יכול לצרוך 1,800 מיקרוגרם ליום כל חייו ללא השפעה מזיקה על גופו.      

 

במ"ל חלב יש לכל היותר 1.2 ננוגרם פרוגסטרון, שהם 300  ננוגרם (0.3 מיקרוגרם) לכוס המכילה 250 מ"ל. על מנת להגיע לכמות שהינה בעלת השפעה ביולוגית כלשהי, יש לצרוך 6,000 כוסות ביום עבור כל ק"ג משקל גוף, אך כיוון שרק 10% מהפרוגסטרון במזון נספג, מדובר על 60,000  כוסות לכל ק"ג משקל גוף.

 

מועצת החלב חוזרת ומדגישה כי בקרת האיכות על החלב הישראלי היא מהטובות בעולם.  החלב מזין, חשוב ביותר לגדילת ילדים ומהווה חלק בלתי נפרד מדיאטה מאוזנת.


[1]  Evaluation of of certain veterinary drug residues in food (52 report of the joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives). WHO Technical Report Series, 893; 2000.

            קישורים
מופעל באמצעות מגוון אפקט